Tytoń to nie jest roślina, którą kojarzymy pozytywnie. A jednak jego liście znajdują zastosowanie nie tylko przy produkcji papierosów. Wykorzystywane są w rolnictwie do nawożenia oraz zwalczania bakterii i grzybów a w medycynie naturalnej jako specyfik leczniczo-zapobiegawczy. Wśród różnych rodzajów tytoniu znajdziemy również kilka odmian, które będą cieszyć nas swoim nietuzinkowym pięknem.

Tytoń ozdobny

Tytoń ozdobny należy do rodziny psiankowatych i pochodzi z Ameryki Południowej. Drobne nasiona tytoniu przy odpowiedniej pielęgnacji bardzo szybko tworzą sadzonki, które wyrastają nawet do dwóch metrów wysokości. Tytoń ozdobny nadaje się do uprawy zarówno w ogrodzie jak i w domu. Czas jego kwitnienia trwa od czerwca aż do jesieni, natomiast nasiona tytoniu wysiewa się w marcu. Kolor przyjemnie pachnących kwiatów zależy od odmiany i może być: biały, żółty, różowy, fioletowy lub czerwony.

Gatunki tytoniu ozdobnego

Do uprawy polecane są trzy gatunki tytoniu. Jedną z najpopularniejszych jest niska odmiana tytoniu oskrzydlonego. Jego bardzo intensywny zapach wabi nocne motyle. Od niego wywodzi się tytoń Sandera. Ta odmiana, z uwagi na to, że  jest dużo niższa lecz bardziej rozgałęziona, sprawdza się w uprawie pojemnikowej. Kolejnym gatunkiem jest tytoń leśny, który osiąga bardzo duże rozmiary i najlepiej sprawdza się na różnego rodzaju rabatach.

Nasiona tytoniu już w momencie kiełkowania wymagają dużo światła. Rośliny potrzebują go sporo w czasie całej swojej wegetacji. Jeżeli tylko zadbamy o zapewnienie im odpowiedniej porcji słońca, odwdzięczą się efektownie zdobiąc nasze ogrody, altany i mieszkania.